עד 2016 פעלה רפת גדולה ומשמעותית במשק בנחלת יהודה. הרפת נסגרה כשהיתה בת 95, וכשם שנסגרה בהיותה מזוהה עם העלייה וההתיישבות, עם עבודת האדמה וכור ההיתוך כך הענף שקם במקומה מזוהה עם הפנים קדימה לעשייה והצלחה, לקדמה טכנולוגית וגידולים עירוניים, לחשיבה יצירתית ניצול משאבים מתחדשים וחיבור בין החקלאות לקיימות.

ענף האגרו-אקולוגיה (או בשמו העממי, חקלאות עירונית) הוא ענף חקלאי חדש לא רק בארץ אלא גם בעולם. בשל גידול האוכלוסייה והערים והפיכת שטחים חקלאיים למרכזי ערים נוצרו מגוון רחב של בעיות לאדם.
בין היתר, הבעיות שנוצרו כללו:  ריחוק בין גידול המזון מהצרכן ועליית מחירי הירקות, בעיות באיכות הירקות בשל קצב הגידול ההולך וגדל של הביקוש, עלייה בפחמן דו חמצני בעיר, עליית טמפרטורות במרכזי ערים וכמיהה למרחבים ירוקים.
כל אלו גרמו לכך שהחקלאות עירונית נולדה וטומנת בחובה את כל הידע החקלאי שבני האדם אספו תוך כדי שילוב קיימות, קהילתיות ואיכות.

התלמידים לומדים כיצד מגדלים את הירקות, הפירות והתבלינים אותם כולנו צורכים, מתנסים בשיטות מדידה ובקרה מתקדמות וניתוח נתונים, שיטות גידול חדשניות (סוגים שונים של מצעים מנותקים) וכיצד ניתן לשלבם במרחב עירוני באסתטיקה מירבית והכי חשוב – לומדים את העקרונות הבסיסיים ומדורבנים לחשיבה מחוץ לקופסא כדי שיוכלו למצוא את שיטת הגידול החדשה הבאה.